I have a question regarding multiple motors on a single branch circuit and how 430.53 applies.
I have two ? HP 120V motors each with FLC of 5.8 amps. I?ve calculated the conductor size as follows:
5.8*1.25 + 5.8 = 14.05A Yields #14.
I?m trying to determine the OCPD. Table 430.52 states a 250% factor for FLC (using inverse time CB). My question is: Do I use the FLC of one motor (ie 5.8A) or the sum of both? (5.8 * 2 = 11.6A)
I have two ? HP 120V motors each with FLC of 5.8 amps. I?ve calculated the conductor size as follows:
5.8*1.25 + 5.8 = 14.05A Yields #14.
I?m trying to determine the OCPD. Table 430.52 states a 250% factor for FLC (using inverse time CB). My question is: Do I use the FLC of one motor (ie 5.8A) or the sum of both? (5.8 * 2 = 11.6A)